NIKOLA

rychlonabíječ elektromobilů

sdílet


o projektu

Projekt NIKOLA je společným dílem českých, designerů, elektrotechniků, telekomunikací a softwarového inženýrství. Jedná se o první rychlonabíječ elektromobilů kompletně vyrobený v České republice vyplňující díru na trhu, kde prozatím dominují drahé zahraniční výrobky bez smysluplné uživatelské podpory.

Studio Anna Marešová designers představilo čistý a funkcionalistický design prostý jakýchkoli nevzhledných ovládacích prvků a displejů, zatímco vnitřní jednotka obsahující veškerou elektroniku je skryta. 

Nový produkt nese poetické jméno Nikola. Tento název vychází z řeckého „niké“, což znamená vítězství, avšak cíleně nám také asociuje souvislost se srbským vynálezcem a velkým propagátorem střídavého proudu Nikolou Teslou.

Ovládání a monitoring byly přesunuty na obrazovky chytrých telefonů. Protože jednoduchost a spolehlivost spolu úzce souvisí, jsou odstraněním displejů a ovládacích prvků z venkovní jednotky eliminovány veškeré potenciální zdroje poruch.

Kvalitní hardware Nikoly doplnil propracovaný software, kde komunikační báze a celý backend pracují v cloudu. Controlpanel v podobě webového portálu je dostupný odkudkoli, komukoli a kdykoli. Ovládací platformou je systém Polyfazer (Charge Point Operator). Díky cloudu je zajištěna škálovatelnost systému horizontálně i vertikálně a zároveň probíhá nepřetržitý monitoring a dostupnost systémů na 99 % (SLA).

Projekt NIKOLA nabízí oba dva běžné silové standardy pro DC nabíjení. Klasický CHAdeMO a modernější CCS Combo. Kabely jsou integrovány do vnější jednotky a tvoří s ní jeden celek. Dle požadavků zákazníka lze umožnit nabíjení až dvou elektromobilů u jednoho stojanu se součtovým výkonem až 200.

Anna Marešová na projektu spolupracovala s designérem konstrukce MgA. Josefem Majrychem a grafickým designérem MgA. Jiřím Tomanem.

http://www.nikola-evc.com/en/