Tisková zpráva—Red Dot 2019 pro T3 Coupé

Modrá tramvaj pro Prahu byla oceněna mezinárodní porotou. Red Dot 2019 pro T3 Coupé.

Modrá tramvaj pro Prahu byla oceněna mezinárodní porotou. 

Red Dot 2019 pro T3 Coupé.

 

Porota prestižní mezinárodní soutěže Red Dot Design Award, která se každoročně koná v německém Essenu, letos opět ocenila český výrobek. Z více než 5.500 přihlášených produktů z celého světa získala jednu z cen Red Dot 2019vyhlídková tramvaj pro Prahu T3 Coupé, studia designérky Anny Marešové, která je také autorkou intimních produktů pro ženy - Whoop.de.doo


Nová vyhlídková tramvaj T3 Coupé, která je umístěna v pražské Vozovně Střešovice byla poprvé uvedena do provozu na podzim 2018. Není určena na pravidelné linky, ale je možné si ji od Dopravního podniku hl. m. Prahy, a. s. pronajmout na okružní a vyhlídkové jízdy. V kategorii Product design 2019 zaujala mezinárodní porotu konceptem, který vychází z tradice původních vozů Tatra T3. Designérka Anna Marešová posunula legendární tramvaj do kontextu dneška. Respektuje její původní vzhled, který dále rozvíjí a přizpůsobuje účelu vyhlídkové tramvaje. 

 

Tramvaj T3 Coupé konkurovala účastníkům z 55 zemí světa. Více než 5.500 produktů posuzovalo 40 nezávislých odborníků z řad profesionálních designérů, profesorů z univerzit z celého světa a odborných novinářů. Každá položka v soutěži byla hodnocena podle velmi přísných kritérií. Porota udělila tramvaji T3 Coupé ocenění Red Dot Honourable Mention 2019 za mimořádný počin v designu a konstrukci produktu. „Jedná se o promyšlené řešení a velmi detailní a kvalitní zpracování,“říká profesor Peter Zec zakladatel a prezident Red Dot Award.

 

„Jsou to dva splněné sny. První, že jsem mohla navrhnout novou tramvaj, která se skutečně vyrobila a jezdí a druhý, že se lidem ta tramvaj líbí a funguje. To je pro designéra ta nejlepší zpětná vazba. A takto vnímám i cenu Red Dot. Mám z ní opravdu velkou radost a vážím si toho, že mne Dopravní podnik na tuto spolupráci oslovil. Skvělá byla součinnost hlavně s inženýry a techniky. Díky tomu jsme tramvaj mohli společně doladit do posledního detailu,“ reaguje na ocenění česká designérka Anna Marešová.


Tramvaj byla vyrobena v Opravně tramvají Dopravního podniku hl. města Prahy v Praze Hostivaři. Dopravní podnik hl. města Prahy a.s. je také zadavatelem a investorem celého projektu. Koncept a návrh pochází ze studia Anna Marešová designers, konkrétně od designérů Anny Marešové, Tomáše Chludila a grafického designéra Jiřího Tomana. Výkresovou dokumentaci pro realizaci přestavby zpracovala společnost VKV Praha s.r.o. Celý projekt včetně návrhu až po kompletní výrobu vozu trval dva roky. 

„Navazujeme na to nejlepší z našich tradic. T3 Coupé má ambici navázat nejen na historický otevřený vůz 500 z roku 1913, ale i na salónní vůz 200 z roku 1900, který byl prezentován na Světové výstavě v Paříži. Naše produkty se po právu vrací na světový trh,“ připomíná Jan Šurovský, technický ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy.


T3 Coupé nabízí požitek nejen z jízdy po Praze v polootevřeném voze, ale poskytne zážitek ze stylového interiéru. Designéři se nejvíce inspirovali původní T3, ale pro nápady si chodili i do starších typů tramvají. Součástí interiéru je i bar, jehož design vychází z původního pultíku na prodej jízdenek použitého v tramvaji T1. Dalším výrazným prvkem jsou zaoblená střešní okna, která připomínají legendární autobus Škdoa RTO. Návrháři nezapomněli ani na takové detaily, jako je například natrvalo umístěný původní znehodnocovač jízdenek. Cestující při každé jízdě dostanou originální T3 Coupé jízdenku, kterou si mohou „cvaknout“ tak jak si mnozí ještě pamatují z doby analogové. K tramvaji vznikl také logotyp a merchandising. O tom, že je tramvaj dotažená do posledního detailu, svědčí například i to, že řidiči a obsluha vozu jsou oblečeni v unikátních T3 Coupé uniformách od návrháře Česlava Jaroše. Tramvaj si zachovává poetiku 60. let a vyjadřuje tak poctu designérovi Františku Kardausovi (1908-1986), který je autorem mj. původní tramvaje Tatry T3 nebo automobilu Tatra 603. 

 

„Důležitý byl také název. T3 Coupé vnímám jako takový „old timer“. Má jedny dveře, takže s pojmenováním jsem se inspirovala u automobilů,“dodává Marešová.

 

Na co se Anna Marešová se svým studiem chystá v letošním roce, odpovídá jednoznačně: „Po tramvaji se vracím zase zpět ke své značce Whoop.de.doo. Chystáme další produkt do našeho portfolia. Je to intimní pomůcka pro ženy, ale tentokrát není erotická. Během několika měsíců chceme přivést na svět nový menstruační kalíšek. Mnoho lidí o tomto produktu ještě neslyšelo, ale mnoho žen kalíšky již používá. Zjistila jsem, že toto ženské téma je velmi aktuální. A k tomu se jedná o produkt, který je velmi šetrný k životnímu prostředí. Což je pro mne osobně také velké téma,“ uzavírá Anna Marešová, která zabodovala v mezinárodní soutěži Red Dot již před třemi lety v kategorii Produktový design 2016, se svým Whoop.de.doo Vibrátorem. 


Red Dot Design Award pořádá německé Design centrum Nordhein Westfalen v Essenu již od roku 1955. Ceny jsou udělovány výjimečným produktům z oblasti průmyslového a produktového designu a jedná se o nejprestižnější designérské ocenění na světě. Slavnostní předávání cen Red Dot Award se uskuteční 8. července 2019 v Design Muzeu ve městě Essen. 

 

 

O Anna Marešová designers:
Studio Anna Marešová designers založila designérka Anna Marešová v roce 2012. Studio se zabývá užitným průmyslovým designem, a to od prvních návrhů až po realizaci a prezentaci produktu. Anna spolupracuje s dalšími designéry a výtvarníky. Mezi ně patří Sergej Kuckir, Jiří Toman, Tomáš Chludil, Michal Pražský, Lukáš Blažek, Martin Bražina, Klára Jakubová. Studio spolupracuje s různými typy firem a často i s jednotlivci, kteří chtějí realizovat svůj business plan. Hlavním klientem se v roce 2013 stala značka Whoop.de.doo.

O Red Dot Design Award:

Ceny Red Dot Design každoročně pořádá německé Design centrum, které vzniklo v roce 1954 v Essenu. Porota poprvé hodnotila a ukázala nejlepší soudobé návrhy a produkty již v roce 1955 na výstavě "Ständige Schau formschöner Industrieerzeugnisse”. Název Red Dot vymyslel až v roce 1990 profesor Dr. Peter Zec, současný CEO. Od té doby se stal Red Dot Award nejvyhledávanější mezinárodní soutěží, která potvrzuje kvalitu designu vyrobených produktů. S více než 17.000 účastníky ročně, se jedná o největší soutěž tohoto typu na světě. Celoročně se koná v německém Design muzeu také výstava, kde je k vidění kompletní sbírka všech doposud oceněných produktů. Bývalá kotelna uhelného dolu, která je v dědictví UNESCO, nabízí pro produkty oceněné červenou tečkou cca 4,000m2 prostoru na pěti patrech. Red Dot Design Award je rozdělena do tří kategorií: Product Design, Communication Design a Design concept.Kontakty:

 

Anna Maresova designers

Sára Bauerová

Kamenická 37 

170 00 Praha

+420 731 969 519

studio@annamaresova.com

www.whoopdedoo.me & www.annamaresova.com

 

Red Dot Award
Bjoern Steinhoff
Director Communications & Public Relations 
T +49 201 3010433
steinhoff@red-dot.de

Design Zentrum Nordrhein Westfalen 

Gelsenkirchener Str. 181

45309 Essen

Germany

www.red-dot.org/contact