NIKOLA_rychlonabíječ automobilů_Studio Anna Marešoá designers představilo čistý a funkcionalistický design

2017_04_01_NIKOLA

o projektu

Projekt NIKOLA je společným dílem českých, designerů, elektrotechniků, telekomunikací a softwarového inženýrství. Jedná se o první rychlonabíječ elektromobilů kompletně vyrobený v České republice vyplňující díru na trhu, kde prozatím dominují drahé zahraniční výrobky bez smysluplné uživatelské podpory.

Studio Anna Marešoá designers představilo čistý a funkcionalistický design prostý jakýchkoli nevzhledných ovládacích prvků a displejů, zatímco vnitřní jednotka obsahující veškerou elektroniku je skryta. 

Nový produkt nese poetické jméno Nikola. Tento název vychází z řeckého „niké“, což znamená vítězství, avšak cíleně nám také asociuje souvislost se srbským vynálezcem a velkým propagátorem střídavého proudu Nikolou Teslou.

Zajímavostí je zde uchopení otázky designu. S vědomím skutečnosti, že obal prodává, spolupracovali autoři projektu na vývoji outdoorové jednotky s přední českou designérkou Annou Marešovou, která odvedla bravurní práci a představila čistý a funkcionalistický design prostý jakýchkoli nevzhledných ovládacích prvků a displejů, zatímco vnitřní jednotka obsahující veškerou elektroniku je skryta. Inspirací jí byl i koncept zahraničních Superchargerů. Díky nadčasovému a neotřelému vzhledu tak zaujme venkovní jednotka s nabíjecími „pistolemi“ již na první pohled.

Ovládání a monitoring byly přesunuty na obrazovky chytrých telefonů. Protože jednoduchost a spolehlivost spolu úzce souvisí, jsou odstraněním displejů a ovládacích prvků z venkovní jednotky eliminovány veškeré potenciální zdroje poruch.

Kvalitní hardware Nikoly doplnil propracovaný software, kde komunikační báze a celý backend pracují v cloudu. Controlpanel v podobě webového portálu je dostupný odkudkoli, komukoli a kdykoli. Ovládací platformou je systém Polyfazer (Charge Point Operator). Díky cloudu je zajištěna škálovatelnost systému horizontálně i vertikálně a zároveň probíhá nepřetržitý monitoring a dostupnost systémů na 99 % (SLA).

 

Projekt NIKOLA nabízí oba dva běžné silové standardy pro DC nabíjení. Klasický CHAdeMO a modernější CCS Combo. Kabely jsou integrovány do vnější jednotky a tvoří s ní jeden celek. Dle požadavků zákazníka lze umožnit nabíjení až dvou elektromobilů u jednoho stojanu se součtovým výkonem až 200.

http://www.nikola-evc.com/en/#sthash.9IEBXmO9.dpuf