T3 Coupé

výletní tramvaj pro Prahu

sdílet


o projektu

Tramvaje T3 a Praha patří neodmyslitelně k sobě. Dopravní podnik hlavního města Prahy, a.s., ve spolupráci se studiem Anna Marešová designers vytvořil nový koncept výletní tramvaje, která navazuje na tradici legendárních tramvají Tatra T3. Dává ji do nového kontextu, přitom ale zcela respektuje její původní vzhled. Otevřením zadní částí vozu a využitím originálních prvků v kombinaci s moderními technologiemi vznikl „oldtimer“, který ukazuje, že i MHD může poskytnout opravdový luxus. Označení T3 Coupé pak odkazuje ke skutečnosti, že vůz disponuje pouze předními dveřmi.

Tramvaj byla vyrobena v Opravně tramvají Dopravního podniku hl. města Prahy v Praze Hostivaři. Dopravní podnik hl. města Prahy a.s. je také zadavatelem a investorem celého projektu. Koncept a návrh pochází ze studia Anna Marešová designers, konkrétně od designérů Anny Marešové, Tomáše Chludila a grafického designéra Jiřího Tomana. Výkresovou dokumentaci pro realizaci přestavby zpracovala společnost VKV Praha s.r.o. Celý projekt včetně návrhu až po kompletní výrobu vozu trval dva roky. 

„Navazujeme na to nejlepší z našich tradic. T3 Coupé má ambici navázat nejen na historický otevřený vůz 500 z roku 1913, ale i na salónní vůz 200 z roku 1900, který byl prezentován na Světové výstavě v Paříži. Naše produkty se po právu vrací na světový trh,“ připomíná Jan Šurovský, technický ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Tramvaj si zachovává poetiku šedesátých let a je tak poctou designérovi Františku Kardausovi (1908–1986), autorovi návrhu původní tramvaje Tatra T3.

Podívejte se na dokument se záběry z příprav a realizace tramvaje T3 Coupé 

https://youtu.be/PtXYN2QMV-Q

 

 

Více informací  

 https://t3coupe.cz/ a http://www.dpp.cz/t3-coupe/